بست کمربندی پلاستیکی چیست؟

بست کمربندی پلاستیکی و انواع آن

بست کمربندی پلاستیکی چیست؟

برای نگه داری و خوشه کردن کابل ها در میان لوازم جانبی برقی از وسیله ای به نام بست کمربندی استفاده می نماییم. بست کمربندی علاوه بر صنعت برق، در محدوده وسیعی از صنایع دیگر و همچنین مصارف خانگی کاربردی وسیع دارد . استفاده راحت و سریع از بست ها جهت بستن دو یا چند شی به یکدیگر و اقتصادی بودن از مزایای این وسیله می باشد.بست کمربندی کاربردهای فراوانی دارد از جمله خوشه کردن کابل ها و سیم ها ی الکتریکی و نگهداری آنها می باشد.

موارد استفاده از بست های کمربندی

موارد استفاده از این نوع بست کمربندی را می توان در هدایت  لوله خروجی  ماشین لباسشویی در منزل، قرار دادن محصولات دسته ای در قفسه، درج قیمت روی محصولات در فروشگاه ها، همچنین بستن برچسب قیمت به یک محصول در قفسه یک فروشگاه و استفاده پلیس و نیروهای نظامی جهت دست بند زدن موقت وبه بازداشت شدگان و … می توان برشمرد.وبه همین دلیل استفاده از آن برای تمامی اصناف محدودیتی نداشته و کاربرد بسیاروسیعی دارد.بست های کمربندی را می توان به دو گروه بست های کمربندی پلاستیکی (نایلونی)، و بست های کمربندی استینلس استیل دسته بندی نمود.

بست کمربندی پلاستیکی

بست های کمربندی پلاستیکی،  از پلی آمید تهیه  می شوند وپلی امید حساسیت بالایی دارد این نوع از بست ها به نور حساس می باشند و باید در محیط خشک و خنک نگهدارری شوند و به دور از آفتاب قرار بگیرند زیرا در اثر تابش طولانی مدت اشعه خورشید دچار پوسیدگی می شوند.

این محصولات در کیسه های خلاء شده بسته بندی می شوند و حتما باید تا قبل از زمان استفاده در این نوع از بسته بندی ها نگهداری شوند. بهترین زمان مصرف بست کمربندی پلاستیکی بعد از باز کردن بسته بندی خلاء، ۳۰ روز می باشد.

نصب بست های کمربندی هرچند ممکن است به نظر آسان برسد، اما انجام این کار با دست موجب می شود که بدنه و نوک بست کمربندی به دست فرد نصب کننده آسیب وارد کند و همچنین منجر به فشار زیاد و غیر استاندارد روی سیم و کابل شود. با استفاده از ابزارهای حرفه ای شما می توانید به راحتی بست را نصب و راحت استفاده نمایید  و همچنین از نصب با فشار بیش از حد بست به سیم، کابل، لوله یا شیلنگ جلوگیری کند.

این موضوع شاید زیاد اهمیت در نگاه اول  نداشته باشد، اما به خصوص در سیم ها و کابل های مخابراتی فشار زیاد بست به سیم یا کابل، می تواند به روکش کابل صدمه جدی وارد نماید و بر روی سیگنال ارسالی سیم و کابل تاثیر منفی برجاگذارد. با ابزارهای نصب حرفه ای بست کمربندی، فرد نصب کننده با کمترین زحمت می تواند نصب سریع، ایمن و حرفه ای را با تضمین انجام دهد و همچنین از وارد شدن آسیب احتمالی به دست فرد نصب کننده در صورت نصب با دست خالی جلوگیری کرد.

اتصال سیم ها، کابل ها، و یا لوله ها به دیوار از طریق پایه چسب دار بست کمربندی امکان پذیر است. مورد اصلی استفاده از پایه چسب دار بست کمربندی، سر و سامان دادن به سیم، کابل، لوله، یا شیلنگ عبوری و امکان ایجاد مسیر مستقیم و مستحکم آنها در راستای سطح مورد نصب می باشد.

این پایه چسب ها، از دو قسمت پایه (از جنس پلی آمید ۶۶)، و چسب دو طرفه تشکیل شده است. یک طرف چسب دو طرفه به پایه و طرف دیگر دارای محافظی است که با جدا کردن آن، می توان اقدام به چسباندن پایه چسب دار بست کمربندی به سطوح نمود. پس از نصب پایه چسب دار بست کمربندی به سطح مورد نظر، بست کمربندی از شیار تعبیه شده در آن رد شده، و حول اشیاء مورد خوشه بندی قفل می شود.

بنابر این، این محصولات در سیم کشی درون محفظه رایانه، تابلوهای برق، و سیم کشی روکار محیط های صنعتی کاربرد فراوانی دارد. با توجه به طراحی ویژه پایه چسب های بست کمربندی، امکان نصب آن از طریق پیچ روی سطح مورد نظر نیز در مواقعی که سنگینی بیش از حد تعریف شده روی پایه چسب می باشد (برای مثال، جهت نگاهداری کابل های سنگین) میسر می باشد.

بست کمربندیnss

 

بست کمربندی پلاستیکی ، بر اساس نوع کاربرد و کارآیی  به  دو مدل تقسیم می شوند که در قسمت ذیل به در مورد هر کدام از مدل ها به طور کامل شرح می دهیم.

  1 – بست کمربندی پلاستیکی از جنس نایلون ۶/۶

این مدل از بست کمربندی پلاستیکی ،  دارای رنگ سفید است  و در برابر اشعه ماوراء بنفش  مقاومت بسیار کمی دارد. استفاده از این مدل از بست ها در محیط هایی که به دور از نورخورشید هستند بسیار مناسب است زیرا اگر در معرض نورخورشید قرار بگیرد دچار پوسیدگی قرار می گیرد. بست کمربندی پلاستیکی  دارای شیارهایی در قسمت داخلی بدنه خود می باشد  و قفل شدن این نوع بست به  دلیل وجود این شیارها و دندانه های ریز به راحتی  امکان پذیر است و با استفاده از کمترین نیرو و تنها در یک جهت می توان آن را قفل نمود و این مدل از بست کمربندی برای مصارف عمومی  به دلیل قیمت مناسب و  جنس پلاستیکی،  می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

2- بست کمربندی پلاستیکی پلی آمید ۴۶

بست کمربندی پلاستیکی پلی آمید ۴۶  ، از نظر ظاهری کاملا شبیه به بست 66 است  ولی از نطر استقامت و رنگ کاملا متفاوت با بست کمربندی پلاستیکی( نایلون ۶/۶)   که در قسمت بالا به توضیح آن پرداختیم ، این مدل  دارای رنگ مشکی  و مقاومت بسیار بالا در برابر اشعه  ماوراء بنفش است و می تواند در مدت زمان طولانی در معرض اشعه خورشید قرار بگیرد، بنابراین می توان در محیط های سر باز نیز از این مدل از بست پلاستیکی استفاده کرد.

این نوع بست ها دارای سطحی صاف و صیقلی است تا هنگام استفاده از آن خراش به دست نصب کننده وارد نشود. این بست های کمربندی مشکی رنگ می باشند.

با توجه به ارزان بودن و سهولت استفاده از بست کمربندی پلاستیکی، استفاده از این محصول راه حل بسیار اقتصادی جهت بستن دو یا چند شیء به یکدیگر می باشد جهت مقاوت بیشتر، این بست ها دارای طراحی یک تکه قفل و بدنه می باشد، این نوع بست کمربندی در قسمت های  بسیار وسیعی از صنایع و همچنین مصارف خانگی استفاده می شود. این نوع بست ها  در مقابل اشعه ماوراء بنفش و در برابر شرایط آب و هوایی مقاوم  هستند، بدین معنی که در مقابل اشتعال مقاوم هستند و در صورت اشتعال خود به خود خاموش می شوند.  و از نایلون ۶/۴ اشتعال-مقاوم و اشتعال-خاموش شونده با استاندارد UL 94 V-2، ساخته شده است. با توجه به این موضوع، این نوع بست کمربندی گزینه بسیار خوبی برای استفاده در محیط باز و زیر تابش نور خورشید می باشد.

 

بست های کمربندی استینلس استیل

به دلیل مقاومت کششی بسیار  بالایی که در بست کمربندی استیل  وجود دارد برای اتصال دو وسیله سنگین و همچنین برای خوشه کردن سیم ها یا کابل های الکتریکی این نوع از بست ها مورد استفاده قرار میگیرند و از ویژگی های مهم این بست، مقاومت بالا در برابر رطوبت و نوسانات  دمایی می باشد  و می توان  به راحتی در فضاهای باز از آن استفاده  نمود .  برای مثال می توان از این مدل ازبست کمربندی،  برای اتصال تابلوهای رانندگی به میله نگه دارنده آن ،  خوشه بندی لوله ها و شیلنگ ها به یکدیگر  و موارد مشابه دیگر  استفاده نمود. . مقاومت کششی بالای بست های کمربندی استینلس استیل و در نتیجه امکان اتصال دو شیء سنگین، مقاومت در مقابل ارتعاشات، و تحمل نواسانات دمایی ورطوبتی در بازه بسیار وسیع، از خصوصیات اصلی بست کمربندی از جنس استینلس استیل می باشد

بست کمربندی استینلس استیل بر اساس کاربرد به دومدل  ذیل تقسیم می شوند :

بست کمربندی استینلس استیل بدون روکش 

این نوع بست برای اتصال اجسام سنگین مورد استفاده قرار می گیرند و این نوع بست کمربندی در محیط هایی با دمای بالا و وسیع مورد استفاده قرار می گیرد و یا در محیط هایی که در مجاورت با موادی که خاصیت خورنده دارند ( اسید و نمک) بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

 بست کمربندی استینلس استیل با روکش  اپوکسی و قفل توپی

این نوع بست کمربندی به دلیل داشتن عایق روی بدنه و قفل عمر طولانی تری نسبت به بست کمربندی استینلس استیل بدون روکش دارد.

نکته ای که باید در رابطه با بست های کمربندی پلاستیکی در نظر داشت این است که نصب آن باید با ابزار مخصوص انجام شود هرچند که در نظر افراد نصب این بست های کمربندی راحت است ولی موقع نصب باید با ابزار مخصوص این کار را انجام داد تا به صورت دقیق و بدون هرگونه آسیبی به کابل ،سیم و شلنگ ، نصب بست انجام  گردد. برای مثال نصب دستی هر یک از مدل های بست کمربندی  بر روی سیم ها و کابل های مخابراتی می تواند به روکش آنها  صدمه جدی وارد کند و بر روی سیگنال ارسالی تاثیر منفی بگذارد.

 

mahyar110
درباره ما
ارسال دیدگاه