رنگ پلی اورتان چیست و چه کاربرد و مزایایی دارد؟

رنگ پلی اورتان چیست و چه کاربرد و مزایایی دارد؟

رنگ پلی اورتان از ترکیب شیمیایی میان یک رزین پلیول (polyol resin) که اغلب به عنوان “part A” یا ماده ی پایه نیز شناخته می شود و همچنین یک ماده ی مکمل با نام پلی ایزوسیانات (poly-isocyanate) که به عنوان “part B” یا ماده ی سخت کننده معروف هستند، بدست می آیند.

البته در بسیاری از موارد می توان نوع رزین را با موادی مانند آکریلیک، پلی اتر، و یا پلی استر اصلاح و تکمیل تر کرد. رنگ پلی اورتان از لحاظ ساختاری کاملاً متفاوت با رنگ ساختمانی دیگر هستند چرا که آن ها دارای وزن مولکولی (molecular weight) فوق العاده بالایی می باشند. لذا این خاصیت باعث می شود تا پلیمرهای پلی اورتان یک لایه ی پوششی بادوام و سختی را ایجاد کنند که سبب می شود در برابر شرایط نامطلوب محیطی اعم از وزش بادهای طوفانی سنگین، و نور مستقیم خورشید مقاوم باشند.

فارغ از همه این مسائل رنگ پلی اورتان پس از اعمال روی سطح بسیار براق و زیبا هستند که سازگاری و هماهنگی بسیار بالایی با محیط دارند. این رنگ ها دارای خاصیت خود تمیز شونده (self cleaning) نیز هستند به این صورت که اگر گرد و غبار یا آلودگی روی آن بنشیند به هیچ عنوان آن ها را جذب نمی کند به همین دلیل تنها با یک وزش باد یا باران خفیف همگی از روی سطح رویه ی رنگ پاک خواهند شد.

از طرفی شما می توانید در صورت تمایل سطح این نوع رنگ ها را با مواد شوینده ی مختلف شست و شو دهید، بنابراین رنگ پلی اورتان بهترین گزینه برای طیف وسیع و گسترده ای از بسترهای مختلف می باشند.

بست فلزی تایوان چه ویژگی هایی دارد؟

رنگ پلی اورتان چگونه ساخته می شود؟

رنگ پلی اورتان یک نوع پلیمر می باشد. این پلیمرها در یک زنجیره ی تکراری و طولانی از مولکول های کوچکی با نام مونومر ساخته می شوند. برای تولید این نوع پلیمر لازم است که دو ترکیب ایزوسیانات (isocyanate) و دیول (diol) را با یکدیگر مخلوط کنید. ماده ی حاصل از این ترکیب اغلب غیر قابل تخریب بوده و در مقابل خراشیدگی و کشش مقاوم می باشند. اغلب به سه شکل جامد (solid) ، مایع (liquid) و فوم (foam) ساخته و پرداخته می شوند.

رنگ پلی اورتان از موادی هستند که چسبندگی بالایی دارند و می توانند برای پوشش دهی فولاد، بتن و سایر فلزات استفاده شوند. آن ها رزین های حرارتی هستند که با اعمال یک گرمای تنظیم شده می توانند به لایه های جامد تبدیل شوند.

دسته های متنوعی از رنگ پلی اورتان وجود دارد که هر یک استفاده ی منحصر به فردی دارند و شامل مشتقات ذیل می باشد :

الاستومرها

الاستومرها موادی هستند که به جهت کیفیت بالای الاستیکی خود همواره و در هر شرایطی فرم خود را حفظ می کنند. اغلب این قابلیت را دارند تا فشارهای بالا را بدون تغییر ساختار تحمل کنند. البته با توجه به خاصیت الاستیکی که دارند قدری تغییر شکل می دهند و مجددا به حالت اول باز می گردند.

ترموپلاستیک ها

این مواد پلاستیکی اغلب سخت و سطح رویه ی صافی دارند و می توانند یک حالت غیر قابل نفوذ در برابر سیالات ایجاد کنند که عملاً مهر و موم کاملی را به وجود می آورند. این ماده در نواحی پر تنش و نقاطی که احتیاج به دوام و پایداری بسیار بالایی است بکار برده می شوند.

چرا باید از رنگ پلی اورتان استفاده کنیم؟

رنگ پلی اورتان برای پوشش دهی در دو حوزه ی معماری و همچنین صنعتی به کار گرفته می شوند. این رنگ ها معمولاً به صورت پوشش های پایانی و یا ثانویه روی برخی پرایمرها یا پوشش های آغازین سوار می شوند تا یک ترکیب منسجم و بسیار پایداری را ایجاد کنند. البته شما می توانید آن ها را روی بسترهای فولادی و همچنین رویه های بتنی نیز استفاده کنید. با این اوصاف رنگ پلی اورتان از لحاظ ویژگی های عمومی به شرح ذیل می باشند.

رنگ پلی اورتان پس از اعمال یک سطح بسیار براقی را ایجاد می کند که گذر زمان نمی تواند روی درخشندگی آن تأثیر بگذارد.
در برابر سایش و کلیه ی فرآیندهایی که در اثر اصطکاک بالا ایجاد می شود، مقاوم هستند و به هیچ عنوان دچار پوسته شدن نمی شوند.
در برابر اشعه ی ماوراء بنفش دوام بی نظیری دارند و به نوعی می توانند ساختار خود را در نواحی پر تنش محیطی که ناشی از تغییرات آب و هوا می باشد، حفظ کنند.
رنگ پلی اورتان دامنه ی وسیعی از تغییرات دمایی را می تواند تحمل کنند به این صورت که در نواحی و مراکز صنعتی این بازه در حدود ۳۰ درجه زیر صفر و تا ۱۱۰ درجه بالای صفر قابل نوسان است.
از لحاظ تماس با مواد شیمیایی که دارای خاصیت خورندگی خفیف هستند و به مرور باعث تخریب ساختار رنگ می شوند، کاملاً مقاوم هستند و هیچ گونه واکنش با برخی مواد حلال ندارند.
قابل پوشش دهی مجدد هستند البته پس از آنکه سطح به طور کامل آماده سازی شد. با این حال نیازی به حذف لایه های زیرین اولیه و اجرای فرآیند سنباده زنی به صورت گسترده و عمیق ندارند.

معرفی بست دوقلوی کیپر

کاربردهای رنگ پلی اورتان

رنگ پلی اورتان کاربردهای بسیار گوناگونی برای پوشش دهی انواع سطوح دارند و در طیف گسترده ای از مراکز و ارگان های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. این رنگ ها یک ترکیب بسیار باورنکردنی دارند که از جنبه های مختلف بکار گرفته می شوند که ممکن است کاربردهای آن برای برخی نا آشنا باشد.

رنگ پلی اورتان یکی از ایده آل ترین پلیمرهای چند منظوره هستند که نه تنها جهت پوشش دهی سطوح استفاده می شوند، بلکه در لوازم خانگی، پوشاک، ساخت و ساز، اتومبیل سازی، کفپوش، الکترونیک، تجهیزات پزشکی و صنایع چوب کاربرد دارند. در ذیل به صورت مفصل و جامع به این موضوع خواهیم پرداخت.

پوشش دهی کف

کفپوش پلی اورتان این قابلیت را دارند که در کلیه ی سطوح کف در موقعیت های مختلف مانند مجتمع های تجاری و کارخانجات صنعتی نیز استفاده شوند. در کنار اینها سالن های ورزشی بولینگ ایده آل ترین مناطق برای استفاده از رنگ پلی اورتان در کف هستند. اگر تجربه رفتن به اینگونه سالن ها را داشته باشید قطعاً سطح براق کف همیشه مورد توجه شما قرار گرفته است. آشیانه های هواپیما و همچنین سالن های بزرگ فروش تجهیزات ورزشی به جهت اهمیت زیبایی بصری در محیط، پوشش دهی کف با رنگ پلی اورتان همواره در اولویت قرار دارد.

صنایع کشتی سازی

از رنگ پلی اورتان برای عایق گذاری و همچنین آب بندی بدنه ی سازه های دریایی استفاده می شود بنابراين با این نوع پوشش دهی کلیه ی فرآیندهای مخرب ناشی از خوردگی که به علت وجود رطوبت بالا ایجاد می شود همگی خنثی خواهند شد. همان طور که می دانید وسایل حمل و نقل دریایی مشابه دیگری مانند قایق ها و کشتی های کوچک وجود دارند که همگی از طریق اعمال پوشش رنگی نیازمند محافظت در برابر عوامل محیطی هستند که هم ایمنی و هم دوام طولانی مدت آن ها را تضمین کند.

از طرفی یکسری تجهیزات غواصی وجود دارد که همگی از طریق رنگ پلی اورتان پوشش دهی شده اند با این اوصاف می توانید ببینید که چقدر این نوع رنگ ها در این صنعت کاربرد گسترده و همه جانبه ای دارند.

خطوط لوله ای

از پوشش رنگ پلی اورتان به طور گسترده برای حفاظت از خط مسیر لوله های نفت و گاز نیز در مواردی استفاده می شود. تعداد بسیار بالایی از این لوله ها در زیر آب قرار دارند و به دلیل فشار بالا و محیط بسیار سخت و مخربی که دارد، پلی اورتان ها بهترین گزینه خواهند بود. البته در سایر مسیرهای لوله کشی که در خارج از محیط های آبی هستند نیز استفاده می شود.

صنعت هوافضا

رنگ پلی اورتان در پوشش دهی برخی قطعات هواپیما و سازه های داخلی آن مورد استفاده قرار می گیرد که سبب افزایش طول عمر و از همه مهمتر بهبود بازده ای و راندمان سطوح موجود خواهند شد.

شیلنگ باد چیست؟

تجهیزات مکانیکی مختلف در صنعت

همان طور که می دانید تجهیزات با ارزش صنعتی در یک محیط بسیار پر تنش و سخت در حال ارائه ی خدمات مرتبط هستند که لازم است سطوح مختلف آن از هر لحاظ محافظت شوند که رنگ پلی اورتان کلیه ی ویژگی های مبتنی بر افزایش پایداری سطوح را به بهترین نحو مهیا می کند در نتیجه با بیشتر کار کردن این تجهیزات و ماشین آلات عملاً منجر به بهبود کارایی مجموعه ی خود خواهید شد.

پلی اورتان

سقف های از جنس فلز

رنگ پلی اورتان این قابلیت را دارد تا نسبت به رنگ اکریلیک ، دوام و همچنین طول عمر سقف های فلزی را بیشتر کند. چرا که با این کار عملاً صرفه جویی بسیار بزرگی در عملیات های مرتبط با تعمیر و نگهداری خواهد شد.

پوشش دهی توربین های بادی

از رنگ پلی اورتان برای رنگ آمیزی پره های توربین ها و همچنین پایه های آن استفاده می شود لذا در چنین پروژه هایی محافظت از ماشین آلات در درجه ی اول می تواند بازده ای انرژی مجموعه را افزایش دهد. این رنگ ها در نقاط مختلف زندگی ما مورد استفاده قرار می گیرند که نشان از اهمیت ترکیبات بی نظیر رنگ پلی اورتان دارد. اما با این حال یکسری محدودیت های جزئی نیز دارند که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

محدودیت های استفاده از رنگ

رنگ پلی اورتان یا PU یکسری محدودیت های جزئی در نحوه ی بکارگیری و بطور کلی ماهیت پوشش دهی خود دارد که به شرح ذیل است :

نه تنها رنگ پلی اورتان بلکه ترکیباتی که دارای خواص ضد اشعه ی خورشید هم دارند مانند برخی محلول های عایق رطوبتی در یک بازه ی زمانی چندین ساله ممکن است قدرت خود را در مقابل تابش مستقیم خورشید قدری از دست بدهد در چنین مواردی کاملاً طبیعی بوده و به نوعی پس از مدت طولانی نیاز به پوشش دهی مجدد باشد. چرا که هیچ ماده ی شیمیایی این قابلیت را ندارد که به مدت نامحدود ساختار خود را حفظ کند بلکه در مواردی نیاز به ترمیم خواهند داشت.
در زمان اعمال رنگ پلی اورتان حتماً استفاده از لباس مخصوص، دستکش و ماسک صورت را در دستور کار خود قرار دهید. زیرا در زمان اعمال رنگ یکسری بخارات شیمیایی از محلول ساطع می شود که ممکن است برای پوست، ریه ها، و چشم مشکل آفرین باشد البته خطرات جانی ندارند تنها برخی واکنش های آلرژیک را احتمال دارد در بدن انسان ایجاد کند. البته باز هم تأکید می کنیم که این موارد تنها در زمان اعمال است و پس از خشک شدن همگی برطرف خواهند شد.
رنگ پلی اورتان مانند هر ماده شیمیایی دیگری قطعاً دارای بو خواهد بود که لازم است یک تهویه ی مطبوع در اطراف شما وجود داشته باشد تا روند کاری شما آسان تر شود.

۵ نوع مزیت استفاده از پرداخت کاری

آیا در پروژه های مورد نظر خود برنامه‌هایی مبنی بر بهبود ظاهر سازه، صرفه جویی در هزینه های انرژی و افزایش طول عمر آن ها دارید؟ اگر پاسخ مثبت است قطعاً به یک محلول رنگ پلی اورتان نیاز خواهید داشت. در ادامه ۵ دلیل اصلی را به شما ارائه خواهیم داد که می تواند دید و ذهنیت شما را نسبت به تهیه این نوع رنگ ها باز تر کند. البته این پنج مورد به صورت سر تیتر وار عبارتند از :

ایمنی و کاربری آسان (safety and easy to use)

حفاظت ساختاری (protection)
تطبیق پذیری (versatility)
منطبق با معیارهای زیبایی شناختی (Aesthetics)
ماندگاری و ذخیره ی هزینه های جانبی مجموعه (improved durability & energy saving)

ایمنی بالا و کاربری آسان رنگ پلی اورتان

همان طور که گفته شد رنگ پلی اورتان از یکسری مولکول های طبیعی مونومر ساخته شده اند که یک زنجیره ی طولانی را در بر می گیرد. اگرچه در زمان اعمال یکسری بخارات مضر ساطع می کنند اما پس از شکل گیری کامل لایه ها (films) این موارد به طور کامل خنثی خواهند شد.

بنابراین برای افراد، محیط زیست و حتی حیوانات که روی آن پا می گذارند هیچ ضرر و نکته ی منفی ندارد. بعد از خشک شدن عملاً لایه هایی مقاوم در برابر حرارت را ایجاد می کند که از این بابت می توان اطمینان بسیار بالایی به ساختار کلی مجموعه ی خود داشته باشیم.

رنگ پلی اورتان کاربری بسیار سهل و آسانی دارد بطوریکه در کم ترین زمان و با استفاده از یکسری تجهیزات مکانیکی و دستی ساده قابلیت اعمال دارند. غلتک ها و دستگاه های مکانیکی اسپری از تجهیزات رایجی هستند که برای پوشش دهی رنگ پلی اورتان استفاده می شوند. از این نوع ابزارآلات می توانید در یک بازه ی زمانی کم طیف وسیعی از مجموعه ی خود را با یک مساحت گسترده رنگ آمیزی کنید.

حفاظت ساختاری از طریق اعمال رنگ پلی اورتان

پرداخت کاری با رنگ پلی اورتان اغلب همراه با پرایمر اپوکسی سبب ایجاد یک مانع محافظتی در سطوح صاف خواهند شد. این سد بزرگ سطوح را در برابر عوامل جوی از قبیل رطوبت، نور ماوراء بنفش عملاً نفوذ ناپذیر می کند. از طرفی خوردگی یکی از مشکلات شایعی است که اغلب در سطوحی چوبی یا بتنی و همچنین اکثر فلزات به وجود می آیند این فرآیند سبب نفوذ باکتری ها و نفوذ آلاینده های مضر به سطح می شود که در طولانی مدت تجمع باکتری های آسیب رسان را به دنبال خواهد داشت. بنابراین شما می توانید از طریق اعمال پوشش رنگ پلی اورتان از این اتفاقات پر هزینه به مراتب جلوگيري کنید.

تطبیق پذیری رنگ پلی اورتان

یکی از موضوعات مهمی که در مورد رنگ پلی اورتان همواره صدق می کند تطبیق پذیری همه جانبه ی آن هاست ،شما می توانید محلول رنگ پلی اورتان را روی بتن ،چوب، فلز و حتی سیستم های پلاستیکی نیز اعمال کنید. این ترکیبات پس از خشک شدن کاملا عملکردی ایزوله دارند و به این ترتیب هیچ گونه ماده ی مضری را به اطراف پراکنده نمی کنند. و استفاده ی از آن ها از این بابت به هیچ عنوان جای نگرانی ندارد.

تطبیق پذیری از ویژگی های بسیار خاص برخی از رنگ ها محسوب می شود که باعث می شود پروسه ی ساخت و ساز به بهترین شکل ممکن و در یک چارچوب سازگار و هماهنگ خاتمه یابد.

در برخی از موارد ممکن است شما حالت براق و درخشنده ی رنگ پلی اورتان را نپسندید و ترجیح دهید بجای رنگ براق بدنبال حالت مات آن باشید که در اینجا باز هم رنگ پلی اورتان به کمک شما می آید و گزینه های زیادی را برای انتخاب پیش روی شما قرار می دهد.

معرفی شیلنگ بنزین

معیارهای زیبایی شناختی در بکارگیری انواع مختلف رنگ

از المان های اساسی و مهم در بکارگیری هر نوع رنگ بالاخص رنگ پلی اورتان در نظر گیری معیار زیبایی و همراستا با جلوه های بصری سطوح مجاور است. در بسیاری از موارد تنها نمی توان به موضوع دوام و پایداری و همچنین افزایش طول عمر سطوح اکتفا کرد.

بلکه آنچه که شما همه روزه با چشم خود می بینید نباید یک حالت دوری گزینی و نچسبی را در روحیه ی شما ایجاد کند بنابراین توجه به ظاهر زیبایی که رنگ پلی اورتان قرار است روی سطوح ایجاد کند بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

در معماری مدرن امروزی سطوح کف از نقاطی است که بشدت می تواند تراز یک ساختمان شیک را افزایش دهد چرا که شما و بقیه ی افراد اغلب تمایل دارند روی سطوحی قدم بگذارند که حس خوشایندی را به آن ها القا کند. رنگ پلی اورتان دقیقاً این توانایی و قابلیت را دارند که چنین ویژگی های منحصر به فردی را روی سطوح ایجاد کنند.

اگر در یک نمایشگاه در حال قدم زدن هستید شاید دیده باشید که به صورت هر چند خفیف یک نوری که حاصل از تصاویر اجسام موجود در محیط است مستقیماً از سطح بستر یا کف منعکس شوند که انسان تصور می کند در حال قدم زدن روی سطوح شیشه ای است.

بنابراين اگر پروژه ی شما در درجه ی اول نیاز به یک محیط زیبا دارد البته در کنار دوام و پایداری، می توانید رنگ پلی اورتان را با اطمینان خاطر انتخاب کنید قطعاً آن ها بسیاری از خواسته ها و تمایلات و از همه مهمتر انتظارات بی نظیری که در ذهن دارید را برآورده خواهند کرد

ویژگی های خاص رنگهای پلی اورتان چیست؟

از میان ویژگی هایی که این دسته از رنگها به خود اختصاص داده اند، باید به موارد زیر اشاره کنیم.

مقاومت بسیار بالای رنگ های پلی اورتان در برابر نور خورشید، مواد شیمیایی و آب
خشک شدن سریع رنگ پلی اورتان به دلیل نیاز به درجه حرارت پایین
رنگ های پلی اورتان در برابر اسید، املاح، روغن های شیمیایی و صنعتی نیز مقاوم هستند
این دسته از رنگ ها در برابر ضربه پذیری بالا و سایش نیز مقاومت زیادی دارند
چسبندگی عالی رنگ پلی اورتان فلز بر روی سطوح فلزی از دیگر ویژگی های خاص این رنگ ها به شمار می رود
در انتها نیز باید به مقاومت این رنگ ها نسبت به گچی شدن اشاره کنیم

خواص مکانیکی رنگ های پلی اورتان به چه صورت است؟

همانطور که بیان نمودیم این دسته از رنگ ها در برابر نور خورشید بسیار مقاوم می باشند. البته لازم به ذکر است به دلیل داشتن ظاهری زیبا و چشم اندازی عالی، بسیار مورد توجه قرار گرفته و محبوبیت بالایی دارند.

از سوی دیگر باید به خواص مکانیکی فوق العاده عالی این رنگ ها همراه با خواص شیمیایی رنگهای پلی اورتان فلز اشاره نماییم. که این رنگ ها را ایده آل نموده است.

اهمیت آماده سازی محیط پیش از رنگ آمیزی

بدون شک پیش از این که هر محیطی را رنگ آمیزی نمایید، باید حتما آن را پاکسازی کنید. برای این که از رنگ های پلی اورتان فلز نیز برای سطوح فلزی استفاده کنید، باید این محیط را از هرگونه آلودگی نظیر گرد و غبار، روغن و املاح پاک کنید.

علاوه بر آن لازم است حتما پیش از استفاده از رنگ های پلی اورتان، سطح مورد نظر را از هر گونه خوردگی پاک نموده تا استری مناسب بر روی سطح به وجود آید. برخی از ویژگی هایی موجود در رنگ های پلی اورتان مخصوص فلز، منجر شده است تا از این رنگ ها به عنوان پوشش های مناسبی بر روی ماشین الات کشاورزی نیز استفاده شود.

می توانید بر روی نرده های آهنی که از کیفیت بالایی برخوردار هستند، یا قطعات خودرو های با کیفیت که در برابر نور خورشید قرار می گیرند نیز، شاهد استفاده از رنگ پلی اورتان فلز باشید. حتی صندلی هایی که در محیط های بیرونی قرار می گیرند نیز برای این که از دوام بالایی برخوردار باشند، معمولا با این دسته از رنگ ها، رنگ آمیزی می شوند. این رنگ ها اصولا پودری بوده و میتوان آنها را به مدت یک سال در دمای ۲۵ درجه سانتی گراد نگهداری نمود.

aaligoli
درباره ما
ارسال دیدگاه