بست کمربندی و انواع مختلف بست های یووی

بست کمربندی

بست کمربندی و انواع مختلف بست های یووی

بست کمربندی

بست کمربندی معمولاً از نوع پلاستیکی ساخته می شوند و برای مهار و بسته بندی وسایل، معمولاً سیم ها و کابل ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. هر بست یک دندانه ی هم سطح شده در یک طرف آن دارد که طرف دیگر بست درون آن قفل می شود. تولید کنندگان با توجه به نیاز مصرف کننده انواع مختلفی از بست کمربندی را در رنگ ها و ابعاد مختلف طراحی کردند.

علاوه بر این در بعضی از محصولات به دلیل بالا بردن مقاوت در برابر نور اشعه ماورا بنفش در محیط بیرون به آن دو درصد کربن سیاه ( carbon black) اضافه می شود تا طول عمر زنجیره پلیمری مورد استفاده در این بست ها افزایش یابد. در دسترس بودن سایز بندی های متفاوت در این وسیله این امکان را فراهم می کند که مثلاً برای نگهداری بار های کوچک نوع نازک تر آن و برای وسایل بزرگتر از بست کمربندی با استحکام کششی بالا بهره برد.

بست های کمربندی در زمینه های خاص شامل حمل و نقل، ارتباطات از راه دور، سیم های بلندگو و تجهیزات خانگی کاربرد دارند. این اتصالات به طور معمول در برابر مواد شیمیایی، گریس و محصولات روغنی مقاوم بوده و همچنین تمام انواع این ابزار باید در برابر اشتعال پذیری مقاومت داشته باشند که مقدار این مقاومت توسط تولید کننده نشان داده شده است.

کاربرد

بستهای کمربندی متنوعی با اندازه، شکل و کیفیت های مختلف در بازار وجود دارند. بعضی از آن ها دارای جنس بسیار محکمی هستند که در کاربردهای چند منظوره و تحت شرایط سخت قابل استفاده می باشند. بعضی دیگر نیز از جنس های لطیف تر ساخته شده اند و می توان به راحتی با کمی کشیدن این بست ها را پاره کرد.

با توجه به نیاز خود هر یک از انواع آن را در اندازه و کیفیت مناسب خریداری کنید.البته ممکن است بست‌ها برای کاربرد خاصی تولید شده باشند که عموما تفاوت آنها در متریال استفاده شده است. به عنوان مثال به طور خاص ممکن است یک بست برای استفاده در صنایع غذایی یا دیگر صنایع تولید شده باشد.

انواع بست های کمربندی

بست کمربندی استیل

از بست استیل برای کارهایی بهره می گیرند که ممکن است باعث از بین رفتن بست های پلاستیکی شود. این ابزار برای مصارف داخلی، فضای باز و زیرزمینی مورد استفاده قرار می گیرد. تولیدکنندگان همچنین ممکن است برای اضافه کردن محافظت هرچه بیشتر، روکش‌ را نیز به این نوع بست اضافه کنند.

بست کمربندی پلاستیکی

بست مشکی: برای کاربردهای در فضای باز مورد استفاده قرار می گیرندو از مقاومت خوبی در مقابل اشعه ماورا بنفش برخوردار است. این نوع از بست ها نیز در برابر روغن و گریس مقاوم هستند زیرا در برابر آلاینده های زیست محیطی نیز مقاوم سازی شده اند. همچنین از استحکام کششی بالایی نیز برخوردار هستند.

بست بی رنگ یا سفید: بست کمربندی سفید رنگ در مقابل اشتعال بسیار مقاوم می باشد و درصورت اشتعال خود به خود خاموش می شود. تنها نکته ای که در زمینه استفاده از این مدل از بست ها باید رعایت شود عدم استفاده از آن ها در زیر نور مستقیم خورشید برای مدت طولانی می باشد پس بهتر است از این بست های سفید رنگ در محیط های بسته و به دور از نور خورشید استفاده شود.

بست کمربندی
بست کمربندی

شیوه عملکرد بست کمربندی

این مدل از بست ها دارای شیارهای روی قسمت داخلی بدنه می باشند مکانیزم قفل شدن بست گیر کردن قفل دندانه دار بست به این شیار ها می باشد. این شیار ها و ارتفاع و و زاویه آن ها به گونه‌ای طراحی شده است امکان بستن بست را تنها به یک سمت و با کمترین نیروی مورد نیاز ممکن می سازد. تنها نکته ای که در مورد بستن این مدل از بست ها وجود دارد این است که امکان باز کردن یا شل کردن بست پس از بستن آن امکان پذیر نمی باشد.

پس بهتر است قبل از بستن آن تمام نکات را در نظر بگیرید. برای اینکه بست از مقاومت بیشتری برخوردار باشد در طراحی آن تنها یک تکه قفل و یک بدنه موجود می باشد. بدنه این بست ها به گونه ای ساخته شده است که صاف و صیقلی است و هنگام استفاده از آن آسیبی به دست فرد نصب کننده وارد نمی شود.

بست فلزی چیست؟

بست کمربندی و محافظت از آن ها

برای اطمینان از موثر واقع شدن بست ها نگهداری صحیح از این ابزار ضروری است. به طور کلی تولید کنندگان این محصول پیشنهاد می کنند بست های کمربندی پلاستیکی را در یک منطقه خنک و خشک نگهداری کنید تا از تجزیه یا اکسیداسیون شدن مواد تشکیل دهنده آن جلوگیری شود. از آنجا که نسخه‌های نازک این بست ها به خم شدن حساس هستند تولیدکنندگان همچنین توصیه می کنند در هنگام اعمال فشار بر روی این بست ‌ها احتیاط لازم را به عمل آورید تا شکل و عملکرد خود را از دست ندهند.

بست فلزی تایوان چه ویژگی هایی دارد؟

aaligoli
درباره ما
ارسال دیدگاه