بست فلزی چیست؟

بست استیل

بست فلزی چیست؟

بست‌ و نگهدارنده‌ فلزی شامل انواع متنوع و گوناگون ابزارها هستند که در صنعت ساختمان‌سازی کاربرد وسیعی دارند. بست‌های فلزی یک یا چند جسم را در یک وضعیت خاص، ثابت نگه‌داشته و از حرکت این اجسام، لرزش و انحراف آن‌ها جلوگیری می‌کند. این ابزارهای کاربردی به دلیل نوع استفاده باید از جنس‌های مستحکم همچون فولاد ضد زنگ، روی، ورق گالوانیزه، آلومینیوم و مس (روکش‌دار یا بدون روکش) ساخته شوند.

بست کمربندی چیست؟

بست های فلزی مخصوص جمع کردن و نگ داشتن شیلنگ ها روی سرشیلنگی.محصولات وارداتی و ایرانی، در انواع برند ها و در سایز های مختلف به همراه اطلاعات و قیمت.

جنس و کاربرد بست‌های فلزی

بست فلزی برای انواع اتصال‌های خاص در بسیاری از صنایع، با انواع متنوع و گوناگون در سایز، جنس، استحکام، کاربرد برای تمام شرایط خاص طراحی و تولید شده و در بازار موجودند. بست فلزی به طورکلی از استحکام بالایی برخوردار است و معمولا از جنس مس، استیل ضد زنگ با گریدهای مختلف، ورق گالوانیزه گرم، آلومینیوم و .. است.

برای تعیین ویژگی‌های هر بست در استفاده از آن‌ها در محیط‌هایی که در معرض خوردگی و فرسودگی بالایی هستند، آزمایش‌هایی انجام شد. برای مثال بست‌هایی از جنس استیل ضد زنگ با گرید A4 بسیار مقاوم در برابر خوردگی، پوسیدگی و فرسایش هستند. این بست‌ها به دلیل تنوع بالا و هماهنگی با استانداردهای بین‌المللی همچنین در زمان بازسازی و جایگزینی تجهیزات فرسوده نیز پرکاربرد هستند.

موارد استفاده

سخت افزار
لوازم خانگی
کشاورزی
بطری های پر از گاز
LPG – سیستم های اتوماتیک
بخش ساختمان
برنامه های مکانیکی
سیستم های انرژی خورشیدی
سیستم های سیگنال سازی

بست های فلزی ابزاری ساده اما پر کاربرد هستند و مصارف گوناگونی را شامل میشوند که اتصال شلنگ آب یا گاز از عمومی ترین مصارف آنها هستند. اما در همین وسیله ساده نکاتی وجود دارند که میتواند یک بست را از برندهای مشابه آن متفاوت کند.

بست فلزی یک ابزار مهم مکانیکی و کاربردی است که درصنایع مختلف و ساختمان سازی قابل استفاده می‌باشد. کاربرد بست فلزی جلوگیری از حرکت اجسام و انحراف آن‌ها بوده و اجسام گوناگون را در جای خود محکم می‌کند. در واقع با کمک این بست‌ها می‌توان یک یا چند جسم را در یک وضعیت نگه داشت. بست‌های فلزی در برابر خوردگی زنگ زدگی و شرایط مختلف آب و هوایی مقاومت بالایی دارند.

استفاده از بست منجر به افزایش ایمنی شده به ویژه در شرایطی که محل اتصال باید محکم بوده و یا فشار بالا باشد.

بست فلزی همان طور که از نامش پیداست جنسی از فلز دارد و آن‌ها را از روی، فولاد ضد زنگ، آلومینیوم، مس و ورق‌های گالوانیزه می‌سازند. لازم به ذکر است که بست‌های آهنی و فولادی به دلیل استحکام بالا، مقاوم در برابر خوردگی و زنگ زدگی و قیمت مناسبی که دارند بسیار پرکاربرد می‌باشند. و در محیط‌های باز می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

انواع بست فلزی

بست فلزی به علت کاربردهای متعددی که در صنایع مختلف دارد داری انواع متفاوتی است.

بست گازی

بست گازی جهت اتصال شیلنگ گاز به لوله مبدا گاز و ثابت بودن آن استفاده می‌شود. بست گازی انواع مختلفی داشته و به علت اهمیتی که جهت جلوگیری از نشتی گاز دارد بسیار کاربردی می‌باشد.

مهم ترین نوع بست گازی، بست پیچی می‌باشد زیرا شیلنگ را محکم متصل نموده و ایمنی بالایی دارد.

بست فلزی ضد زنگ

همان طور که از نامش پیداست ضد زنگ بوده و در شرایط گوناگون آب و هوایی، وجود رطوبت و فضای باز مقاومت بالایی دارد. به همین علت بسیار پر کاربرد می‌باشند. بیشترین استفاده این نوع بست برای لوله‌هایی با قطر 4.1 و بالاتر است.

بست کانال فلیکسیبل

بست فلکسیبل استحکام بالایی دارد و همچنین هوابندی محل اتصال را بالا می‌برد.

بست فلزی روکش دار یا عایق دار

همان طور که از نامش پیداست روکش دار است. در نتیجه برابر خوردگی و زنگ زدگی مقاومت بالایی دارد. به همین دلیل از طول عمر بالایی برخوردار هستند. مهم ترین کاربرد این بست فلزی ثابت نگداشتن لوله‌های متحرک و معلق است.

بست فلزی عایق دار

بست فلزی عایق دار برای قطعاتی مناسب است که مقطع آن‌ها گرد باشد. کاربرد بست فلزی عایق دار در محیط‌های صنعتی، تهویه مطبوع صنعتی و ساختمانی، سیستم کنترل و مانیتورینگ مداربسته، سقف کاذب ساختمان و دیگر مکان‌های عمومی است.

بست فلزی پایه دار

بست‌های پایه دار از دو سمت دارای پایه هستند و با کمک پیچ آن‌ها را به دیوار وصل می‌کنند.

بست یک طرفه

این نوع بست از یک سمت سوراخ دارد. از این رو اتصال به دیوار به راحتی امکان پذیر است.

بست تی یا دنباله دار

این بست از نظر ظاهری دنباله دار است و برای اتصال لوله‌های پی وی سی یا آهنی به سقف قابل استفاده می‌باشد. بست تی یا دنباله دار بین 16 تا 315 میلی متر قابل تغییر است.

 

بست استیل
بست استیل

 

بست فلزی اسپید

بیشترین کاربرد بست اسپید نصب و اتصال لوله‌های فولادی روی دیوار است. این بست معمولا جنسی از ورق گالوانیزه داشته و در سایزهای مختلفی تولید می‌شود.

بست فلزی انعطاف پذیر

یکی از پرطرفدارترین و کاربردی ترین نوع بست می‌باشد که جنسی از آلومینیوم یا استیل دارد. این بست با کمک یک پیچ باز و بسته ( شل و سفت)می شود. در نتیجه برای سایزهای مختلف لوله می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

بست فلزی شیلنگی

یکی از پرمصرف ترین نوع بست فلزی است که جهت اتصال شیلنگ به شیر یا دیگر اتصالات کاربرد دارد. به علت قرار گیری در برابر رطوبت و آب، از مواد ضد زنگ مانند استیل یا گالوانیزه ساخته می‌شود. قطر بست شیلنگی قابل تغییر بوده و با کمک یک پیچ می‌توان آن را محکم و ثابت نمود.

بست فلزی کمپرسوری

بست فلزی کمپرسوری یا بست دو پیچ برای شیلنگ‌هایی استفاده می‌شود که در معرض فشار بالا قرار دارند. جنس بست کمپرسوری از فولا د است و کاربرد عمده آن اتصال شیلنگ کمپرسور و یا شیلنگ تحت فشار تخلیه بتن می‌باشد. این بست از دو بست دو پیچ و دو پوشواره تشکیل می‌شود.

کاربرد بست فلزی

از بست‌های فلزی می‌توان در محیط‌های گوناگون استفاده کرد از جمله در اتومبیل‌ها، مصارف خانگی و ساختمانی و محیط‌های گوناگون.

همچنین در اتصالات لوله کشی آب و گاز ، کابل کشی و لوله کشی‌های خانگی، اتصال شیلنگ به مبدا و … قابل استفاده هستند.

مزایای استفاده از بست شیلنگ

مزایای استفاده از بست شیلنگ کاهش نشت است. همچنین با توجه به فضای مورد استفاده و نوع کاربری می‌توان از بست در محیط‌های مخلتف استفاده کرد. به علت برخورداری از پهنای مناسب و قابل قبول، فشار را در قسمت‌های مختلف به طور مساوی پخش می‌کند و مانع از ایجاد ارتعاش، لرزش، فرورفتگی و پارگی می‌شود.

به کارگیری بست فلزی اتصال شیلنگ را به مبدا محکم نموده و از جدایی آن جلوگیری می‌کند. همچنین سطح صاف درون بست احتمال آسیب رسیدن به شیلنگ‌ها را کاهش می‌دهد.

دیگر مزایای بست فلزی قیمت مناسب و مقرون به صرفه آن است.

برندهای بست فلزی

بست‌های فلزی توسط برندهای مختلفی تولید و روانه بازار می‌شوند از جمله مهمترین آن شامل موارد زیر است.

بست فلزی اف اف
بست فلزی ترک
بست فلزی وای وای
بست فلزی ws
بست فلزی icc
بست فلزی rade
بست فلزی اف ام ای
بست فلزی اربی ترکیه ای

سایز بست فلزی

بست‌های فلزی با توجه به اینکه کاربردهای متعددی دارند و در محیط‌های گوناگون قابل استفاده هستند را در سایزهای مختلفی تولید نموده و در اختیار مشتریان قرار می‌دهند.

1.2 اینچ
5.8 اینچ
3.4 اینچ
1 اینچ
1 1.3
3.16
3 1.4
3 5.8
1 3.16
1 7.16
1 5.8
1 7.8
2
2 5.8
2 3.8
3
2 7.8
3 1.4
4 3.8
11.3

قیمت بست فلزی

قیمت بست فلزی به عوامل مهمی مانند جنس بست، قطر، برند سازنده، کیفیت مواد اولیه و … بستگی دارد. هرچقدر مواد اولیه هنگام ساخت کیفیت بالایی داشته باشند و سایز بست بزرگتر باشد به همان میزان قیمت بست افزایش می‌یابد. ضمن اینکه بست فلزی تولید شده توسط برند‌های معتبر از قیمت بالاتری برخوردار هستند.

اگرچه با توجه به شرایط اقتصادی ونوسانات قیمت ارز شاهد بالا رفتن قیمت تمامی کالاها از جمله بست‌های فلزی هستیم به همین علت پیشنهاد می‌کنیم جهت آگاهی از قیمت‌های به روز شده این محصولات به فروشگاهی معتبر مراجعه نموده و یا این که وب سایت‌های رسمی را بررسی کنید.

بست فلزی تایوان چه ویژگی هایی دارد؟

خرید بست فلزی

خرید بست فلزی را باید با توجه به جنس، نوع کاربرد، فضای مورد استفاده، برند تولید کننده، ضمانت محصول، قیمت و غیره انجام داد. زیرا این محصولات با توجه به تنوع بالایی که دارند در صنایع مختلف و کارهای ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

جهت خرید بست فلزی می‌توانید به دو روش عمل کنید.

خرید حضوری که از زمان‌های قدیم تا به امروزه یکی از رایج ترین نوع خرید می‌باشد. در این روش با مراجعه به فروشگاهای که در زمینه عرضه و فروش انواع بست فعالیت دارند مراجعه نموده، سپس با مشاهده بست از نزدیک و لمس کردن آن بعد از اطمینان از کیفیت محصول اقدام به خرید نمایید.

در روش اینترنتی یا غیر حضوری که طرفداران زیادی نیز د ارد، کافیست کلمه بست فلزی را در اینترنت جستجو کنید. در کمتر از چند ثانیه، وب سایت‌های معتبر و فروشگاهای آنلاینی که در این زمینه فعالیت می‌کنند بر روی گوشی یا لبتاب شما ظاهر شده و شما به راحتی می‌توانید اطلاعات و خصوصیات مربوط به آن‌ها مطالعه نموده و عکس‌ها را در تمامی زوایا مشاهده کنید. سپس با توجه به بودجه مدنظر و محیط مورد استفاده بست فلزی، اقدام به خرید نمایید.

معرفی بست دوقلوی کیپر

نتیجه گیری

بست فلزی لوازم کاربردی و مهمی هستند که در صنایع مختلف از اتومبیل گرفته تا ساختمان سازی کاربرد دارند. جنس آن‌ها معمولا از فولاد ضد زنگ، استیل، ورق گالوانیزه و … می‌باشد. استفاده از این بست‌ها م،حل اتصال لوله و شیلنگ به مبدا را محکم نموده و از ارتعاشات و حرکت‌های اضافی جلوگیری می‌کنند. قیمت این محصول به جنس، کاربرد، مواد اولیه و … بستگی داشته و با توجه به این موارد می‌توانید به صورت حضوری یا غیر حضوری اقدام به خرید نمایید.

امیدواریم خواندن این مقاله برای شما مفید باشد.

aaligoli
درباره ما
ارسال دیدگاه