کلمپ و سر لوله استیل چیست؟

بست استیل

کلمپ و سر لوله استیل چیست؟

کلمپ و سر لوله استیل یا Steel clamp، یکی از زیر مجموعه اتصالات ابزار دقیق است که با هدف نگهداری یا مسدود سازی موقت مسیر خطوط لوله حاوی سیال یا خطوط الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرد. جنس این کلمپ ها از 2 نوع آلیاژ آهن شامل کربن استیل یا فولاد و استنلس استیل یا فولاد ضد زنگ تشکیل شده است.

بست فلزی چیست؟

کلمپ و سر لوله استیل چیست؟

کلمپ و سر لوله استیل یا به اختصار کلمپ استیل، نوعی اتصال نگهدارنده است که با هدف بستن یا حمایت از لوله، تیوب، کابل و خطوط الکتریکی در بخش های مختلف صنایع مورد استفاده قرار می گیرد. در مواردی که امکان استفاده از اتصالات دیگری مانند فلنج ها وجود نداشته باشد، معمولا انواع کلمپ و سر لوله، جایگزین بهتری در مقایسه با سایر اتصالات ابزار دقیق مورد استفاده برای نگهداری یا بستن مسیرهای لوله، تیوب یا خطوط الکتریکی هستند.

بر اساس قطر لوله، تیوب یا بخش مورد نظر، اندازه و جنس آلیاژ انواع کلمپ و سر لوله استیل مورد استفاده در هر بخش، می تواند متفاوت باشد. این نوع از اتصالات، در صنایع غذایی یا کارخانه هایی که مواد خوراکی یا دارویی در آنها تولید می شود، مورد استفاده قرار می گیرد.

کلمپ و سر لوله استیل، دو محصول از زیر مجموعه اتصالات ابزار دقیق هستند
که با هدف نگهداری یا مسدود سازی موقت مسیر خطوط لوله حاوی سیال یا خطوط الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرند. جنس این محصولات از 2 نوع آلیاژ:

آهن شامل کربن استیل یا فولاد و استنلس استیل یا فولاد ضد زنگ تشکیل شده است که هر یک از این آلیاژها نیز حاوی زیر مجموعه ای از آلیاژهای فولادی مختلف است.

سر لوله استیل قطعه ای است که از دو قسمت مجزا به همراه یک واشر میانی تشکیل شده است که در کنار یکدیگر در بخش میانی کلمپ قرار می گیرد. یک سر این سر لوله، مسدود شده است و سر دیگر آن به ورودی لوله متصل می شود و پس از محکم شدن گیره کلمپ، خروجی لوله را مسدود می نماید. کلمپ ها و سرلوله های استیل، در شکل های مختلفی تولید می شوند که هر یک، با توجه به نوع صنعت مورد نظر، کاربرد متفاوتی را ارائه می دهد.

معرفی بست کمربندی

 

بست استیل
بست استیل

 

 

انواع کلمپ و سر لوله استیل

انـواع کلمپ و سر لوله استیل با توجه به ماده سازنده، جنس آلیاژ فولاد به کار رفته در ساخت آنها، شکل بدنه و تعداد بخش های بدنه:

به چهار دسته بندی مختلف و به شرح زیر تقسیم می شوند :

انواع کلمپ و سر لوله اسـتیل بر اساس ماده سازنده

کلمپ ها و سر لوله های استیل، معمولا از استیل یا استیل ضد زنگ ساخته می شوند. اما گاهی از مواد دیگری نیز برای پوشش دادن بخشی از کلمپ استفاده می شود. این ماده می تواند شامل مواد پلیمری مختلف باشد. این دسته از کلمپ های استیل، به دلیل دارا بودن روکش عایق در محل تماس با کابل و خطوط الکتریکی، بیشتر برای پوشش دهی و نگهداری کابل های برق مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع کلمپ و سـر لوله اسـتیل بر اساس شکل بدنه

بر اساس شکل بدنه، کلمپ های استیل به 4 دسته بندی مختلف شامل موارد زیر تقسیم می شوند :

کلمپ های کامل
کلـمپ های نیمه
کلمپ های دارای سوراخ یا بست
کلمپ های یکپارچه

هر یک از این موارد، در موقعیت های مختلفی، برای نگهداری یا مسدود سازی لوله ها، تیوب ها و یا خطوط الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرند.

بست فلزی تایوان چه ویژگی هایی دارد؟

انواع کلمپ و سـر لوله اسـتیل بر اساس تعداد بخش های بدنه

کلمپ های استیل، بر اساس تعداد بخش های بدنه، در دسته بندی های زیر قرار می گیرند :

کلمپ های دارای دو بخش نیم دایره مجزا و متصل شده به وسیله پین با امکان باز شدن از یک سمت
انواع کلمپ دارای دو بخش نیم دایره مجزا و متصل شده به وسیله پیچ با امکان باز شدن از دو سمت
کلمپ های دارای یک بخش نیم دایره با قابلیت اتصال به سطح زیرین از طرفین
انواع کلمپ دارای یک بخش نیم دایره با قابلیت قرارگیری به دور لوله و اتصال از طریق پیچ

انواع کلمپ و سـر لوله استیل بر اساس آلیاژ فولاد به کار رفته در ساخت آن

در ساخت کلمپ های استیل، از آلیاژهای مختلفی استفاده می شود. اما چند مورد از این آلیاژها، کاربرد بیشتری در مقایسه با بقیه گریدهای فولاد و فولاد ضد زنگ دارند. این آلیاژها عبارتند از :

فولاد گرید 316 و 316L

آلیاژ 316 به صورت عمده از عناصر کروم، نیکل و مولیبدن تشکیل شده است و در کنار آن، درصدهای متفاوتی از عناصر دیگری مانند فسفر، سیلیسیم، منگنز، کربن و گوگرد نیز وجود دارد. به دلیل وجود مولیبدن در این آلیاژ، مقاومت آن در برابر خوردگی به صورت قابل توجهی بالا است و می توان در محیط هایی که سیالات خورنده وجود دارد، از محصولات ساخته شده از این گرید فولاد ضد زنگ نیز استفاده کرد. گرید 316L از لحاظ ترکیبات شیمیایی، کمی با آلیاژ 316 متفاوت است. در این گرید، درصد کربن بسیار کمتر است آلیاژ 316 است. همین امر، باعث افزایش استحکام این آلیاژ در مقابل فولاد 316L شده است.

فولاد گرید 304 و 304L

آلیاژهای 304 و 304L از معروف ترین گرید های فولادی هستند که در بسیاری از موارد از جمله ساخت انواع اتصالات ابزار دقیق مورد استفاده قرار می گیرند. هر دو این آلیاژها از عناصری مانند کربن، منگنز، سیلیسیم، فسفر، گوگرد، کروم، مولیبدن، نیکل و نیتروژن و با درصدهای متفاوت تشکیل شده اند. میزان کربن در این دو آلیاژ در حدی است که جوشکاری بر روی آنها مانعی ندارد. اما در دماهای بسیار بالا، استفاده از اتصالات ساخته شده از این دو آلیاژ چندان امکان پذیر نیست.

 

مزایای استفاده از کـلمپ و سر لوله استیل

انواع کلمپ های استیل به دلیل مزایای زیادی که در مقایسه با سایر کلمپ های فلزی و غیرفلزی یا سایر اتصالات ابزار دقیق مناسب برای مسدود سازی یا نگهداری خطوط لوله حاوی سیالات یا خطوط الکتریکی دارند، در بخش های زیادی از صنعت شامل صنایع غذایی، صنایع دارویی، کارخانه های تولید کننده مواد شیمیایی یا سیالات خورنده، نیروگاه های تولید برق، بخش هایی از پالایشگاه ها و صنایع نفت و گاز، تاسیسات انتقال آب در صنایع مرتبط با حوزه آب و فاضلاب و کلیه بخش هایی که امکان استفاده از سایر روش های نگهدارنده یا مسدود کننده لوله ها و خطوط الکتریکی وجود ندارد، مورد استفاده قرار می گیرند.

بعضی از مهمترین مزایای استفاده از انواع کلمپ و سر لوله استیل عبارتند از :

مقاومت بالا در برابر اکسیداسیون
طول عمر بالا به ویژه در نمونه های ساخته شده از استیل ضد زنگ
عدم نیاز به عملیات جوشکاری
نصب آسان
مقاومت بالا در برابر سیالات خورنده
توانایی تحمل دمای بالا به ویژه در نمونه های ساخته شده از گرید فولاد 316 و 316L
قیمت مناسب در مقایسه با سایر اتصالات نگهدارنده تیوب، لوله، کابل و خطوط الکتریکی

aaligoli
درباره ما
ارسال دیدگاه